Przedszkole "Leśna Droga"

01-816 Warszawa, ul. Dewajtis 3

Organizacja

Codzienność:

Przedszkole funkcjonuje przez cały rok, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.30. Wyjątek stanowią dni ustawowo wolne od pracy, Piątek Wielkanocny i Wigilia Bożego Narodzenia, 31 grudnia oraz dwutygodniowy okres wakacyjny.

Na potrzeby naszych zajęć mamy do dyspozycji las i ogród z różnorodnym sprzętem oraz salę pracy własnej Montessori. Prowadzimy jedną grupę dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.

Orientacyjny plan dnia:

 • 8.00 - 9.00 przyprowadzenie dziecka do ogrodu, umówionego miejsca w lesie lub do budynku, w zależności od pory roku
 • 9.00 - 13.00 zabawy w orgodzie i lesie, w tym śniadanie i wędrówka
 • 13.00 - 15.00 obiad, odpoczynek
 • 15.00 - 16.30 zabawa w ogrodzie, podwieczorek
 • Przedszkole zapewnia wszelki sprzęt, wyposażenie i materiały potrzebne dzieciom do funkcjonowania na dworze oraz w sali, z wyjątkiem indywidualnych plecaczków na śniadanie z 

DSC08271

termosem lub bidonem oraz śpiworków. Na prośbę rodziców przedszkole organizuje grupowy zakup tego sprzętu oraz odpowiednich, nieprzemakalnych spodni.

Bardzo ważna jest dla nas współpraca z rodzinami. W każdym roku szkolnym dziecko może zaprosić swoich rodziców do spędzenia z nim 2 dowolnych dni w przedszkolu. Ponadto zapraszamy do wymiany swoich obserwacji pomiędzy rodzicami i wychowawcami oraz wspierających rozmów w spodziewanych trudniejszych sytuacjach.

Program
Program edukacyjny naszej „Leśnej Drogi” oparty jest na podstawie programowej MEN i realizowany jest z każdym dzieckiem indywidualnie. Jednak ponad program MEN przedkładamy:

 • zabawę zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi każdego dziecka,
 • wzmacnianie wiary w swoje siły przez podejmowanie wyzwań i ćwiczenie samodzielności,
 • działanie w grupie lub umiejętne odmówienie działania grupowego,
 • zanurzenie w przyrodzie, bezpośrednie doświadczanie, obserwowanie, rozwijanie wszystkich zmysłów jednocześnie, wedle własnych potrzeb i we własnym tempie dziecka.

untitled-7570
Wychowawcy starają się przede wszystkim bacznie obserwować dzieci by odkrywać ich bieżące potrzeby. W tym celu też biorą aktywny udział w zabawie z dziećmi, są wsparciem w wyzwaniach i trudniejszych sytuacjach oraz mediatorami w sytuacjach konfliktowych. Pracę wychowawców wspierają psycholog i logopeda.

Ubranie
Odpowiednie ubranie jest jednym z kluczowych czynników. Dzieci potrzebują nieprzemakalnych spodni i butów do działań na dworze oraz zapasu suchego ubrania przechowywanego w przedszkolnej szatni lub wędrówkowym plecaku.

Odpoczynek
Większość dzieci potrzebuje snu w ciągu dnia. Cóż, większość dorosłych też chętnie zgłosiłaby taką potrzebę. Jeśli uważacie Państwo, że wasze dziecko potrzebuje snu w przedszkolu, zachęcamy Państwa do zakupu śpiworków dziecięcych, w których miło będzie dzieciom spać zarówno w sali jak i na dworze.

Posiłki
Zanurzeni w naturze zdecydowanie preferujemy naturalne odżywianie. W przedszkolu organizujemy 4 posiłki dziennie:

 • śniadanie - wkładane dzieciom przez rodziców do plecaka, spożywane na dworze w ogrodzie lub w lesie, 
 • dwudaniowy obiad - dostarczany przez firmę Dietbox, spożywany wspólnie, w naszej jadalni,
 • owocowe i warzywne przekąski - dostarczane przez firmę Dietbox, przygotowywane samodzielnie przez dzieci i spożywane wedle potrzeb dziecka,
 • podwieczorek - dostarczany przez firmę Dietbox, znów przygotowywany i spożywany samodzielnie przez dzieci, w sali lub na dworze, wedle potrzeb dziecka.

Duża ilość ruchu na świeżym powietrzu rewelacyjnie wzmaga głód, więc nie mamy potrzeby namawiania dzieci do jedzenia.

W naszej „Leśnej Drodze” nie podajemy dzieciom słodyczy, w tym również ciastek z zawartością rafinowanego cukru. Dotyczy to również uroczystości urodzinowych. Sugerujemy i pomagamy w celebrowaniu urodzin z owocami.WP 20141111 018