Organizacja
Jak funkcjonujemy w przedszkolu "Leśna Droga"
Codzienność:
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-16.30. Wyjątek stanowią dni ustawowo wolne od pracy, Piątek Wielkanocny i Wigilia Bożego Narodzenia i 31 grudnia.
Zdecydowanę większośc dnia spędzamy w lesie i ogrodach. W ogrodach mamy domki, w których działamy edukacyjnie i możemy się ogrzać. Mamy również sale przedszkolne, w do których co jakiś czas wchodzimy na zajęcia w małych grupkach. W środku dnia wychodzimy do lasu na kilkugodzinne wędrówki, których długość zależy od pogody i chęci dzieci.
Nasze grupy są różnowieowe:
- zerówka dla dzieci 5-6 lat (w naszej zerówce można być 2 lata, a działania któe robimy nie powtarzają się)
- grupa mieszana wiekowo dla dzieci w wieku 3,5-5 lat
- obecnie tworzymy grupę maluszków w wieku 2,5-3,5 lat. Zaczynamy od 3 kwietnia 2023 r.
Orientacyjny plan dnia:
- 8.00 - 10.00 przyprowadzenie dziecka do ogrodu
- 10.00 - 13.00 zabawy w orgodzie i lesie, w tym śniadanie i wędrówka
- 13.30 - 14.00 obiad
- 14.00 - 16.30 wyciszenie, zabawa w ogrodzie, zajęcia edukacyjne, w tym zajęcia warsztatowe
- 15:30 podwieczorek
Przedszkole zapewnia wszelki sprzęt, wyposażenie i materiały potrzebne dzieciom do funkcjonowania na dworze oraz w sali, z wyjątkiem indywidualnych plecaczków ze śniadaniem, termosem lub bidonem oraz śpiworków, jesli dziecko lubi poleżeć w ciągu dnia.
Bardzo ważna jest dla nas współpraca z rodzinami. Zapraszamy do wymiany swoich obserwacji pomiędzy rodzicami i wychowawcami oraz wspierających rozmów w spodziewanych trudniejszych sytuacjach.
Program
Program edukacyjny naszej „Leśnej Drogi” oparty jest na podstawie programowej MEN i realizowany jest z dziećmi indywidualnie. Jednak ponad program MEN przedkładamy:
- zabawę zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi każdego dziecka,
- wzmacnianie wiary w swoje siły przez podejmowanie wyzwań i ćwiczenie samodzielności,
- działanie w grupie lub umiejętne odmówienie działania grupowego,
- zanurzenie w przyrodzie, bezpośrednie doświadczanie, obserwowanie, rozwijanie wszystkich zmysłów jednocześnie, wedle własnych potrzeb i we własnym tempie dziecka.
Wychowawcy starają się przede wszystkim bacznie obserwować dzieci by odkrywać ich bieżące potrzeby. W tym celu też biorą aktywny udział w zabawie z dziećmi, są wsparciem w wyzwaniach i trudniejszych sytuacjach oraz mediatorami w sytuacjach konfliktowych. Pracę wychowawców wspierają psycholog i logopeda.
Ubranie
Odpowiednie ubranie jest jednym z kluczowych czynników. W czasie zimnym lub z intensywnymi desczami Dzieci potrzebują nieprzemakalnych spodni i butów do działań na dworze oraz zapasu suchego ubrania przechowywanego w przedszkolnej szatni lub szopie lub wędrówkowym plecaku.
Odpoczynek
Część młodszych dzieci potrzebuje snu w ciągu dnia. Jeśli uważacie Państwo, że wasze dziecko potrzebuje snu w przedszkolu, zachęcamy Państwa do zakupu śpiworków dziecięcych, w których miło będzie dzieciom poleżeć lub usnąć na dworze.
Posiłki
Zanurzeni w naturze zdecydowanie preferujemy naturalne odżywianie. W przedszkolu organizujemy 3 posiłki dziennie:
- śniadanie - wkładane dzieciom przez rodziców do plecaka, spożywane na dworze w ogrodzie lub w lesie,
- dwudaniowy obiad - dostarczany przez firmę Smaki Babci Dany
- podwieczorek - dostarczany przez firmę Smaki Babci Dany.
Duża ilość ruchu na świeżym powietrzu rewelacyjnie wzmaga głód, więc nie mamy potrzeby namawiania dzieci do jedzenia.
W naszej „Leśnej Drodze” nie podajemy dzieciom słodyczy, w tym również ciastek z zawartością rafinowanego cukru. Dotyczy to również uroczystości urodzinowych. Sugerujemy i pomagamy w celebrowaniu urodzin z owocami.